Člověk v tísni, o.p.s., Programy sociální integrace, Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, §65 - Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi
- Info
- Jídlo
- Zajištění bezpečí
- Jiná potřeba
- Volný čas
- Zaměstnání
- Péče o blízké
- Rekvalifikace
- Finance
- Chod domácnosti
- Psychická podpora
- Průvodcovství
- Řešení konfliktů
- Bydlení
Území, na kterém je služba poskytována
Komu je služba určena
- děti, mládež a rodina
- osoby ohrožené sociálním vyloučením
Věkové skupiny
- starší děti (11-15- let)
- mladí dospělí (19-26 let)
- děti předškolního věku (1-6 let)
- mladší děti (7-10 let)
- dospělí (27-64 let)
- děti kojeneckého věku (do 1 roku)
- dorost (16-18 let)
Kontaktní údaje na službu
- Identifikátor sociální služby: 6027304
- Druh sociální služby: §65 - Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi
- Adresa: Prokopa Diviše 1605,40001 Ústí nad Labem
- Telefon: Bc. Radka Kunešová
- E-mail: radka.kunesova@clovekvtisni.cz
- Web: www.clovekvtisni.cz/usti
Další adresy služby
- Adresa: Jindřicha Plachty 183,40331 Ústí nad Labem
- Adresa: Hrbovická 335,40001 Ústí nad Labem
- Adresa: Matiční 182,40007 Ústí nad Labem
Popis sociální služby
1. Komu je služba určena
Služba je určena rodinám s nezletilým/nezaopatřeným dítětem/dětmi, které se nacházejí v nepříznivé sociální situaci, která se vyznačuje některým(i) z těchto znaků:
- obtíže při výchově a péči o děti
- snaha o vytvoření podmínek pro návrat dětí do rodiny
- potíže s hospodařením s rodinným rozpočtem a vedením domácnosti
- problémy spojené se školní docházkou dětí, obtíže při vzdělávání dětí
- sociálně patologické jevy v rodině (trestná činnost, závislosti, …)
A dále splňují minimálně 1 z uvedených charakteristik:
- nevyhovující nebo nestabilní bydlení
- nepřítomnost osob v rodině nebo okolí, které by uměly/mohly se situací pomoci
- nedostatek vědomostí a dovedností k řešení obtížné situace (zejména vzhledem k nízkému, nebo předčasně ukončenému vzdělání)
- příjem domácnosti je nízký, je tvořen zejména sociálními dávkami a důchody
- zadluženost
- dlouhodobá nezaměstnanost a nízká uplatnitelnost na trhu práce
2. Smysl, poslání a cíl služby
Posláním služby je vyhledávání, motivace, poskytování sociální pomoci a poradenství rodinám s dětmi v nepříznivé sociální situaci, která je ohrožuje vyloučením nebo vylučuje z běžné společnosti. Smyslem je pomoci rodině s problémy, které není schopna sama překonat a tyto problémy mají nepříznivý vliv na prostředí rodiny a vývoj dítěte.
Hlavním cílem sociální služby je zachování nebo obnovení funkcí rodiny v jejím přirozeném prostředí.
Jednotlivé cíle:
-
Prostřednictvím poradenství zvýšit kvalitu života všech členů rodiny v oblasti materiálních podmínek, prostředí, vztahů, zdraví, výživy, vzájemné péče a dalších, se zacílením na zdravý vývoj dítěte.
-
Nalézt a posílit vnitřní zdroje rodiny, aktivně zapojit její členy do řešení jejich obtížné životní (sociální) situace a zvýšit jejich kompetence tak, aby zvládli problematické situace v budoucnu řešit samostatně.
-
Pomoci rodině při vytváření podmínek pro vstup dětí do hlavního/běžného proudu školského vzdělávacího systému (s ohledem na jejich individuální potřeby) a jejich pravidelnou školní docházku, podpořit přípravu dětí do školy a smysluplné trávení jejich volného času a předcházet předčasnému ukončování vzdělávání.
-
Zapojit rodinu do běžné sítě podpůrných aktivit pro děti a rodiče, nebo rodinu (MŠ, družina, kroužky, kluby aj.), která je lokálně dostupná.
-
Zprostředkovat rodině další odbornou pomoc, která je lokálně dostupná.
Minimálním cílovým stavem poskytované služby je zastavit zhoršování sociální situace rodiny. Optimálním cílovým stavem je zlepšení sociálních dovedností, životní úrovně a spokojenosti členů rodiny.
3. Nabízené činnosti
Základní činnosti při poskytování sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi se zajišťují v rozsahu těchto úkonů:
a) výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti:
- pracovně výchovná činnost s dětmi, například podpora dítěte k plnění povinností do školy, příprava na vstup do vzdělávací instituce, společenské návyky, normy v MŠ, ZŠ. Zdravotní osvěta. Vedení k samostatnosti adekvátně k věku dítěte,
- pracovně výchovná činnost s dospělými, například podpora a nácvik rodičovského chování včetně vedení hospodaření a udržování domácnosti, podpora a nácvik sociálních kompetencí v jednání na úřadech, školách, školských zařízeních. Rozhovory s rodiči týkající se potřeb dětí, o způsobu odměňování a trestání dětí, řešení výchovných problémů dětí, důležitost odborného vyšetření, vysvětlení průběhu vyšetření. Rozhovory o vedení domácnosti, rozhovory o finančním rozpočtu, pomoc při zajištění splátkových kalendářů a úhradě dluhů. Zdravotní osvěta. Podpora rodičů při přípravě a jednání na úřadech, soudech, majiteli bytů, školách, …,
- nácvik a upevňování motorických, psychických a sociálních schopností a dovedností dítěte. Pracovník řeší s rodiči, co by dítě v konkrétním věku mělo umět, co potřebuje. Používá a poskytuje pracovní materiály (např. Šimonovy listy, prohlížení komiksů, časopisů pro děti, deskové hry),
- zajištění podmínek a poskytnutí podpory pro přiměřené vzdělávání dětí. Pracovník mluví s rodiči o významu vzdělání pro budoucnost jejich dítěte a podporuje je v aktivním přístupu ke vzdělávání. Podpora rodičů v komunikaci a spolupráci se školou, včetně doprovodu a asistenci při konzultaci rodiče s dítětem – škola, PPP… Zprostředkování služby Programu podpory vzdělávání či jiných programů, ostatní členové rodiny vědí o doučování dítěte a jsou součinní. Podpora a pomoc při volbě povolání a při vyhledávání vhodného typu dalšího vzdělávání, motivace k volbě vhodné školy, rodič v dané oblasti dlouhodobě plánuje a počítá s nutnými náklady. Nácvik školní přípravy v rodině, orientace rodiče ve školském systému, organizace času ve vztahu ke školní docházce dítěte,
- zajištění podmínek pro společensky přijatelné volnočasové aktivity. Rozhovor s rodiči o vhodnosti využívání volného času dětí. Pomoc dítěti při volbě vyhovujících a přijatelných volnočasových aktivit, včetně asistence při hledání finančního zajištění těchto aktivit. Zprostředkování nabídek dalších služeb.
b) zprostředkování kontaktu se společenským prostředím:
- doprovod rodičů a dětí do školy v případě řešení konfliktní situace, v otázkách spolupráce se školou, řešení výchovných potíží, prospěchu. Doprovod např. k lékaři (praktický, specialista), OSPOD, OSP, SPC, SVP, PPP,
- podpora příbuzenských a sousedských vztahů jako způsob rozšíření sociální sítě rodiny.
c) sociálně terapeutické činnosti, jejichž poskytování vede k rozvoji nebo udržení osobních a sociálních schopností a dovedností podporujících sociální začleňování osob.
- Zvnitřnění dovedností získaných v rámci vzdělávacích a aktivizačních činností, které následně dokážou sami použít v praxi. Podpora rodičů v jednotném přístupu ve výchově dětí. Poskytování informací a zprostředkování pomoci před agresorem v rodině, psychická podpora během těžké situace (např. těžká nemoc, úmrtí, odebrání dítěte apod.) a zprostředkování odborné pomoci. Motivační rozhovory.
d) pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí:
- pomoc při vyřizování běžných záležitostí, např. návrhy k soudům, žádosti o dávky, doklady, kontrola nájemních smluv, dodávky služeb, splátkové kalendáře,
- pomoc při obnovení nebo upevnění kontaktu s rodinou a pomoc a podpora při dalších aktivitách podporujících sociální začleňování osob. Např. podpora rodin k návratu dětí z ÚV, DD, kojeneckého ústavu, ke spolupráci s OSPOD, OSP, SVP. Účast pracovníka na případové konferenci případně snaha o její svolání.
4. Specifika služby
Časový rozsah poskytování služeb
Úhrada za služby
NEPLACENÁ SLUŽBAFakultativní činnost
NEArchitektonická bezbariérovost
NENázev poskytovatele
Člověk v tísni, o.p.s.
IČ poskytovatele
25755277
Kontaktní údaje na poskytovatele
- Adresa: Prokopa Diviše 1605,40001 Ústí nad Labem
- Telefon: 777787938
- E-mail: vit.kucera@clovekvtisni.cz
- Web: www.clovekvtisni.cz/usti